Prešporské divadlo

Prešporské divadlo

Judita Hansman, divadelníčka a herečka, František Lintner, hudobník, novinár a nadšenec divadla. Najčastejšie ich nájdete v Prešporskom divadle, v ktorom experimentujú s herectvom, hudbou, svetlom, pohybom.

Judita je spoluzakladateľkou Prešporského divadla, v ktorom od úplného začiatku experimentujú. So slovom, hudbou, pohybom, svetlom. Po rokoch experimentovania s multižánrovými projektami na divadelných doskách Prešporského divadla sa Judita s Františkom rozhodli zabrdnúť aj do ďalšieho a doposiaľ málo prebádaného média. Audionahrávky.

Aj tak by sa dal zhrnúť projekt, na ktorom začali Judita a František pracovať v roku 2015.

„Ono to začalo celkom nevinne. Povedali sme si, že nebudeme načítavať hrubý román jedným umelcom. Takých kníh je už kopec, skúsime radšej poviedky. Úplne prvá myšlienka bola osloviť zopár našich známych, ktorí sú autori, a potom hercov, ktorí by poviedky načítali. Postupne sa však do projektu pridávali ľudia a na prvom projekte Slovensko Noir pracovalo cez 50 ľudí. A my sme zrazu zistili, že to bude asi väčšie, ako sme pôvodne plánovali.“

Príbehy boli narozprávané najlepšími hlasmi slovenskej umeleckej scény. 17 hercov prišlo postupne nahrávať do domáceho štúdia, ktoré si Judita s Františkom vytvorili u seba doma.
„My naozaj chceme, aby to tí ľudia hrali. Zvyčajne sa kniha nahráva trochu plochejším hlasom, ale my chceme, aby to hrali. A čo je pre herca úžasnejšie, ako keď mu povie režisér „môžeš hrať“. No nič! Naša audiokniha je o tom, že herci si naopak s veľkou radosťou idú svoje postavy a konečný výsledok je potom veľmi príjemný. Vzniklo z toho také malé divadelné predstavenie. Monodrámy.“ hovorí Judita.

Hudba sprevádza každé jedno slovo v audioknihe. O väčšinu skladieb, tak ako aj o podmazy, sa postarala kapela Sanity. Tú tvorí spoluautor projektu, basgitarsta a producent František Lintner, multiinštrumentalista Majo Fero, ktorý je zároveň zvukárom a producentom audionahrávky Slovensko Noir, a gistarista Dušan Homér. Na skladbách pracovalo ďalších 15 hudobných hostí.

„Samozrejme, že na začiatku prebehla diskusia, či smerovať projekt na mladších ľudí alebo starších. Veď audiokniha sa predsa len nosí najmä u mladšej generácie. No aj u nás v divadle to robíme tak, aby si každý našiel v predstavení niečo to svoje. V audioknihe Slovensko NOIR je to rovnako. Hlasy, ktoré načítavajú jednotlivé príbehy a vlastne aj tých autorov, sme vyberali z rôznych generácií práve preto, aby aj konečný konzument mal dobrý pocit z toho, že je tam dostatočne zastúpená aj mladá generácia a aj tá staršia. Jednoducho žijúce legendy ako Milan Lasica alebo Ľubomír Feldek popri najznámejších hlasoch z dabingu. Máme tam Iva Krúpu, ktorého všetci poznajú ako Bruce Willisa, Borisa Farkaša, ktorý roky rokúce dabuje Monka alebo Al Pacina. Táňa Pauhofová, ktorá je pre mladú generáciu hlasom Hermiony, Danka Mackovičová ako Penny z Teórie Veľkého Tresku, ale aj Zuzanu Fialovú, Dana Dangla, Tomáša Maštalíra alebo Maja Majeského. To sú všetko hlasy, ktoré sú na Slovensku známe a hlavne sa výborne počúvajú.”

Týmto projektom sme chceli podporiť slovenskú literárnu ako aj umeleckú scénu, slovenských hercov, slovenských hudobníkov a výtvarníkov. A vďaka vám všetkým sa nám to podarilo.

Ďalším pokračovaním je projekt Slovensko Komické, ktorý si možete zakúpiť u nás, alebo vo svojom obľúbenom kníhkupectve.
A čo bude ďalej? Uvidí sa 🙂

Viac o našich projektoch nájete tu:
Slovensko Noir
Slovensko Komické