Slovensko Komické

Pokračovanie úspešného multižánrového projektu Slovensko Noir prekročilo slovenské hranice. V druhom zborníku poviedok a audiopoviedok od Prešporského divadla sa môžete tešiť na prvotriednych umelcov z domácej, ale aj českej scény.

Slovensko Komické / Darčekový set

Darčekový set

Dokonalý literárno-divadelný zážitok v darčekovej krabici. Krásna zbierka poviedok, audiokniha na USB a zberateľská magnetka.
59,00 
Kúpiť
Slovensko Komické / USB Audiokniha

USB Audiokniha

19 hodín kvalitných príbehov doplnených o unikátnu hudbu, ktoré nahovorili najlepšie hlasy slovenskej a českej umeleckej scény.
22,00 
Kúpiť
Slovensko Komické / Kniha

Kniha

Nestačí vám príbehy v knihe počúvať, ale potrebujete si ju aj chytiť do ruky? Viac ako 450 strán plnofarebnej tlače, pevná väzba s umeleckou obálkou. Vnútri 35 originálnych príbehov od popredných slovenských a českých autorov a krásne ilustrácie.
27,00 
Kúpiť
Slovensko Komické / Digitálny balíček

Digitálny balíček

E-kniha a audiokniha mp3 na stiahnutie pre screen friendly ľudí.
24,90 
Kúpiť

Komédia. Úsmev. Smiech cez slzy. Zamyslenie.
Často ide o tenkú hranicu. Čo je „sranda“ a čo už nie?

Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve vďaka humoru a smiechu. V tomto multižánrovom projekte však nájdete aj tragikomédiu, trpkosť, čierny humor, smiech cez slzy a príbehy o časoch minulých, súčasných, o vzťahoch, snoch, túžbach či očakávaniach. Dovoľte nám zabaviť vás.

Umenie, ktoré vás opäť trafí priamo do srdca. 

Slovensko Komické je pokračovaním výnimočného multižánrového projektu. Od bežných knižných projektov sa odlišuje najmä tým, že spája štyri druhy umenia. Literatúru, herectvo, hudbu a výtvarníctvo.

LITERATÚRA

Zakladatelia projektu Judita Hansman a František Lintner, spolu so zostavovateľkou Luciou Lackovičovou, zaradili do knihy tridsaťpäť diel od slovenských aj českých autoriek a autorov. Poodhalili nám tak svoje svety. So štipkou nadsázky, samozrejme. Ak si ich chcete prečítať, siahnite po zborníku poviedok Slovensko Komické, nikde inde ich totiž nenájdete.

„Autorky a autorov, ktorých som oslovila na spoluprácu pri tvorbe knihy Slovensko Komické, som vyberala s prihliadnutím na genézu ich tvorby a štýl. S väčšinou z nich som už predtým spolupracovala, preto som vedela, čoho sú schopní. Texty sú rozdielne, tak ako aj tí, ktorí ich napísali. A rovnako tak sú jedinečné. Originálne. Napísané len pre túto knihu a poskladané tak, aby vami pri čítaní a počúvaní prešli ako vlna. Cez niektoré presakuje fantastika, cudzie svety a sny, cez ďalšie zas tvrdá realita. Prepája ich nejaká forma humoru, nadhľadu či komična. Tvorcovia diel v knihe Slovensko Komické sú známi aj známejší a verím tomu, že po prečítaní tejto knihy zostanú pre čitateľov nezabudnuteľní. A že od mnohých si toho budete chcieť prečítať viac,“ hovorí zostavovateľka obsahu Lucia Lackovičová.

Originálne poviedky vytvorili tajuplný priestor, kde sa rozdielne svety stretávajú niekde na pomedzí komédie a tragikomédie. V tohtoročnej edícii na vás čaká aj bonus s názvom Česko Komické. Poviedky doplnili českí spisovatelia Michal Viewegh a Petr Stančík a spisovateľka Františka Vrbenská, známa najmä svojou záľubou v sci-fi.

Autori a autorky literárnej časti vytvorili s hercami a herečkami unikátne spojenie. Kvalitné dvojice, kde originálne zvolené slová dopĺňajú známe hlasy.

Bonus číslo dva v knihe Slovensko Komické je venovaný humoru v slovách a obrázkoch. Nájdete v ňom aforizmy a glosy Tomáša Janovica doplnené o ilustrácie od Františka Jablonovského. Fragment komiksu Radostná správa: Komiksový príbeh Lasicu a Satinského z čias, ktoré humoru nepriali, dodalo vydavateľstvo Monokel.

HERECTVO

Audiopoviedky k vám prehovoria hlasmi známych hercov a herečiek zo Slovenska a Česka. V zborníku poviedok vás pobaví sci-fi svet, ktorý znie ako Richard Stanke, 80-te roky sa vám zas prihovoria hlasom Lukáša Latináka.

Rolí narátorov sa tento rok zhostili herec Igor Krempaský a Lucia Lackovičová, ktorí vás prevedú príbehmi v audioknihe.

HUDBA

Každá poviedka je sprevádzaná autorskou hudbou skomponovanou priamo pre projekt špičkovými slovenskými aj zahraničnými hudobníkmi. Skladby sú doplnené z archívov divadla a slovenských umelcov. O hudobné kompozície a podklady k audioknihe sa postaralo viac ako 20 známych slovenských umelcov: členovia kapely Sanity Dušan Homér a Fero Lintner, jazzový gitarista Pavol Bereza, Sisa Michalidesová, Andrej Kalinka, harfistka Mária Kmeťková, violistka Júlia Bolebruchová, speváčky Andrea Bučko a Lucia Lužinská a mnoho iných rockových a jazzových muzikantov.

Vypočujte si audio ukážku poviedky od Sama Mareca: Čo sa stalo v Malej Polhore (číta Ludwig Bagin):

VÝTVARNÉ UMENIE

Výtvarná hodnota diela je umocnená ilustráciami výtvarníka Fera Liptáka. Tie si vychutnáte najmä v tlačenej knihe pri každej jednej poviedke.

Umelecký zážitok vo vašej obývačke

Usaďte sa v prvom rade, vo vašich obývačkách budeme hrať Slovensko Komické. Pustite k sebe domov popredných umelcov z domácej a českej scény. Nájdete ich všetkých pokope v darčekovom boxe, ktorý obsahuje:

Knihu: 464 strán plnofarebnej tlače zabalených v pevnej väzbe s umeleckou obálkou vo formáte 170 x 240 mm. Vnútri na vás čaká Predslov od Antona Heretika, 35 originálnych textov od popredných slovenských autorov a autoriek, bonus Česko Komické s tromi poviedkami od českých kolegov, bonus Humor v slovách a obrazoch a krásne ilustrácie výtvarníka Fera Liptáka.

Audioknihu: Viac ako 19 hodín kvalitných príbehov na USB, ktoré nahovorilo viac ako tridsať najlepších hlasov slovenskej a českej umeleckej scény. Každý príbeh je sprevádzaný hovoreným slovom Igora Krempaského alebo Lucie Lackovičovej a originálnou hudbou skomponovanou známymi slovenskými hudobnými umelcami.

Zberateľskú magnetku: Tak ako minulý rok, aj edícia Slovensko Komické bude doplnená o zberateľskú magnetku s ústredným motívom ilustrácie Klaviristu od výtvarníka Fera Liptáka.

„Veľmi si želáme, aby vám náš multižánrový počin Slovensko Komické, ktorý sme sa snažili urobiť najlepšie ako sa len dalo, urobil radosť. A aby ste jeho kúpou spravili radosť aj svojim blízkym, mali krásny darček a zároveň tak podporili ľudí, ktorí na ňom pracovali.”

🤎 Z celého srdca ďakujeme!

Judita a František

Podporiť projekt

Autori Prešporské divadlo

Prešporské divadlo
Judita Hansman, divadelníčka a herečka, František Lintner, hudobník, novinár a nadšenec divadla. Najčastejšie ich nájdete v Prešporskom divadle, v ktorom experimentujú s herectvom, hudbou, svetlom, pohybom.