Jedlo

Netypická kuchárska kniha, z ktorej sála láska k vareniu z každej strany. Popretkávaná spomienkami a príbehmi, ktoré priviedli autorky Kris a Evu zo Žufane k Jedlu. Táto kniha bude zaručene chutit‘ všežravcom, vegánom, bezlepkáčom a dokonca aj tým, ktorí mlieko nemusia.

Sme Eva a Kristína a najviac zo všetkého nás baví variť, piecť, hostiť ľudí a rozprávať sa

Pokojne aj s plnými ústami. Zistili sme to popri varení v našom bistre Žufaňa. V ňom kŕmime ľudí verejne a sýtime tým aj seba. Vieme sa k tebe priblížiť cez jedlo, rozdávame sa ti. Robí nám radosť robiť ti jedlom radosť.


Posledné mesiace sme vymýšľali recept, ako uvariť knihu

Dospeli sme k záveru, že na toto Jedlo budeme potrebovať:

 • 60 receptov
 • za hrsť príbehov
 • 4 básne
 • 5 hrnčekov krásnych fotografií a ilustrácií
 • jednu misku odvahy
 • 20 dkg lásky
 • a veľký hrniec podpory

Všetky ingrediencie spolu premiešame a dostaneme 203-stranovú knihu, ktorá mapuje našu sedemročnú prácu v gastronómii.

Toto je naše Jedlo 

Nejde o typickú kuchárku. Je to zbierka receptov, ľudí a životných príbehov. Je to kniha o všetkých tých ľuďoch, ktorí nás ovplyvnili v jedle a jedení. Je výsledkom stretnutí a vzťahov. Dozvieš sa v nej čo-to o nás, ale aj o sebe. Zmapovali sme v nej nielen našu sedemročnú cestu v gastronómii, ale aj úplné začiatky, ktoré nás k vareniu priviedli.

 • 208 strán zabalených v hrubých doskách s ilustráciou na štruktúrovanom povrchu. Ilustráciu nakreslila Eva a spoločne sme ochytali obrovské množstvo kuchárok, aby sme pre teba vybrali ten najlepší formát a obálku.
 • formát taký akurát na varenie: 190 x 240 mm
 • 4 kapitoly a 60 receptov, v ktorých nájdeš hrejivé recepty na jeseň, Vianoce a zimu
 • za hrsť sprievodných príbehov o našom jedení a varení, ale aj čo-to z našich životov
 • 4 básne
 • množstvo nádherných fotografií, ktoré dokonalo zachytávajú atmosféru našich jedál
 • ilustrácie, ktoré nájdeš aj v priloženej záložke, aby ste nezabudli, čo ste naposledy varili
 • tašku z plátenej tkaniny s ilustráciou od Evy. Tá odnesie tvoje nové Jedlo, ale aj jedlo z obchodu

 

 

Posledné roky sme sa ti prihovárali z nášho bistra a jedlých akcií. Dnes sme sa vpratali do knihy, ktorá ti určite zachutí.

 

Jedlo v nej tvorí 60 hrejivých receptov pripravených z ingrediencií, ktoré poľahky zoženieš na jeseň, Vianoce a vlastne počas celej zimy. Recepty sme rozdelili podľa kapitol, v ktorých nájdeš jedlá jesenné, vianočné, zimné, ale aj tie z nášho nedávneho bistra zo Žufane. Keď sme knihu dopísali, zistili sme, že väčšina receptov je vhodná aj pre vegánov a bezlepkáčov, či dokonca tých, ktorí mlieko nemusia. Tešíme sa, že sa z nášho Jedla naje naozaj každý.

 

Kto pracoval na knihe a ako použijeme tvoje peniaze?

Od rukopisu je to dlhá cesta. Každý prispel svojou troškou a talentom k tomu, aby si si toto Jedlo mohla, milá osoba, doma vychutnať. Peniaze získané počas predpredaja nám pomôžu zaplatiť produkciu kníh, náklady na reklamu a kreatívu, ktorá ťa priniesla na túto webstránku.

 

Peniaze poputujú aj šikovným ľuďom, ktorí nám vytvorili krásne fotografie a video. Ale aj tým, ktorí text v knihe skontrolovali a grafiku knihy pripravili.

Autorky: Kristína Hertelová a Eva Takáčová

Fotografie: Matej Kmeť  

Ilustrácie: Eva Takáčová

Grafické spracovanie knihy: Lívia Lorinczová

Jazyková korektúra: Hana Kucharovičová

Video: Marcela Sáreníková

Na záver sa s tebou chceme o niečo podeliť 

O krupicovú kašu! Otvárali sme s ňou už naše bistro, pretože krupicovú kašu grisku má rád každý od nula do deväťdesiatich deviatich rokov. Vidíš, jedlo by malo ľudí spájať a nie rozdeľovať. 🙂

Krupicová kaša je len jeden z chutných receptov, ktorý si zamiluješ v našej knihe. Ak bude kampaň úspešná a Jedlo vydáme, kuriér ti knihu doručí domov začiatkom decembra. Môžeš sa ňou teda inšpirovať a navariť svojim najbližším chutné vianočné jedlo alebo im Jedlo zabaliť rovno pod stromček.

Tak nech ti chutí!

Kristína a Eva

Autorka Kris a Eva

Kris a Eva
My dve, Eva a Kristína, spoločne sme Žufaňa. Jedlo mapuje našu sedemročnú prácu v gastronómii. Z lásky k jedlu sme sa rozhodli uvariť naše najväčšie jedlo - knihu. Jedlom rastieme, jedlom vieme objať, jedlom sem-tam strádame a jedlo nás dokonca živí. Prajeme si, nech sa v našom Jedle nájdeš a dobre naješ.