Ako sa nenásilne priučiť udržateľnosti?

Ako sa nenásilne priučiť udržateľnosti?

Napísať knihu je skutočne detailná robota. Nie je to len o textoch a ilustráciách, ale aj o tom, že knižku treba dať do finálnej podoby, zalomiť, skontrolovať gramatiku, štylizáciu, farby. A hlavne je to aj o tom, ísť s kožou na trh a ukázať ju ľuďom, hovorí Žužu Gálová, autorka knihy NE/UDRŽATEĽNÍ.

Žužu prišla k nám do vydavateľstva v lete. Tipy, ako na udržateľný život, ktoré dovtedy spisovala na svojom blogu inhideandseek.com po anglicky, sa rozhodla ponúknuť originálnou formou aj slovenským čitateľom. A tak sme začali spoločne pracovať na projekte, ktorí šíri osvetu a zároveň vzbudzuje pozornosť svojou hravosťou. Prečítajte si krátky rozhovor so Žužu Gálovou, ktorá by rada rozšírila tému udržateľnosti medzi ľudí hlavne jednoduchou a nenásilnou formou.

Si grafička, ilustrátorka, aktuálne aj autorka knihy NE/UDRŽATEĽNÍ a zároveň niekto, kto sa snaží žiť udržateľne. Ktorá z týchto rolí ti zaberá najviac času?

Asi najviac času mi zaberá grafika a práca pre klientov na rôznych projektoch. Knižka je už našťastie hotová, teraz už len dolaďujem detaily. Potrebujem ešte dokončiť animácie, ale to už bude len taká čerešnička na torte.

Každá profesia má svoje pre a proti. Čo ťa na tvojej práci baví najviac a čo by si naopak vymazala zo svojho každodenného pracovného zoznamu?

Tým, že robíme sami pre seba (Žužu s priateľom), tak zažívame všetky tie role, ktoré sa týkajú našej roboty. Od komunikácie s klientom, až po riešenie každodennej administratívy. Niekedy má človek pocit, že viac mu zaberá tá robota okolo toho, ako samotná kreatíva. Na druhej strane, takto máme možnosť vybudovať si vzťah s klientom a vidieť do všetkých sfér biznisu.

Máš nejaký rituál, ktorý ťa sprevádza pri písaní alebo kreslení? Káva? Hudba? Ráno alebo večer? Čo ťa nakopne?

Vyslovene rituály nemám, ale dobrá šálka matchy ma dokáže vždy nakopnúť a naladiť na tú správnu vlnu.

Kniha NE/UDRŽATEĽNÍ vzniká v období, kedy sa najmä mladšie generácie aktívne zaoberajú aktuálnou klimatickou situáciou. Máš pocit, že práve mladšia generácia by nám mohla ísť príkladom? Ak áno, tak v čom? Kto priviedol k téme udržateľnosti teba?

Myslím si, že mladšia generácia si viac uvedomuje aktuálnu klimatickú krízu ako staršie ročníky. Aj preto im nie je ľahostajné, čo sa vo svete deje – veď ide aj o ich budúcnosť. Preto mám pocit, že sa ľahšie zapájajú do týchto tém možno aj vďaka sociálnym sieťam. Verím, že budú tou hybnou silou, ktorá zmení prístup k udržateľnému štýlu nás všetkých.

U mňa to skôr začalo prameniť vďaka cestovaniu. Keď navštívite krásne miesta, ktoré by mali byť nedotknuté a následne vidíte dopad nášho konzumného života – smeti tam, kde by nemali byť. Tak som si začala uvedomovať, že to nie je správne a začala sa viac zaujímať o túto tému.

Čo by si chcela vydaním knihy NE/UDRŽATEĽNÍ dosiahnuť? Máš už nejaké ďalšie plány ako pracovať s touto témou aj po vydaní knihy?

Rada by som tému udržateľnosti rozšírila medzi ľudí hlavne jednoduchou a nenásilnou formou. Nie je to také ťažké žiť udržateľnejšie, keď si uvedomíme pár princípov. Verím, že knižka osloví aj mladšie ročníky práve svojou hravosťou a ľahšie sa im tipy zapamätajú. Po vydaní knihy budem pokračovať v písaní na svojom blogu inhideandseek.com , kde pridávam tipy v angličtine. No a čo bude potom, ešte uvidím.

Knihu si písala a takisto aj ilustrovala. Ako vyzeral proces tvorby knihy? Spísala si si jeden tip a hneď si k nemu vymyslela aj ilustráciu alebo si si nejako inak rozdelila prácu?

Väčšinou som začínala tipom, o ktorom som počula, alebo sama ho praktizujem. Následne som si k tomu začala hľadať viac informácií a zaujímavé tipy. No a nakoniec som si k tipom pripravovala ilustráciu aj animáciu.

Ide o tvoju prvú knihu. Zaskočilo ťa niečo s čím si na začiatku pri jej tvorbe nerátala? Čo by si poradila prvoautorom, ktorí sa práve rozhodujú napísať alebo vydať svoju knihu?

Je to naozaj veľmi detailná robota. Nie je to len o textoch a ilustráciách, ale aj o tom, že knižku treba dať do finálnej podoby, zalomiť, skontrolovať gramatiku, štylizáciu, farby. A hlavne je to aj o tom, ísť s kožou na trh a ukázať ju ľuďom. Aj preto vnútorné otázky typu „bude sa to ľuďom páčiť?“ ma celkom neobišli 🙂 Ale verím, že to dobre dopadne a knižka sa bude páčiť 🙂

A tip pre budúcich autorov – robiť veci priebežne a nenechávať si všetko na poslednú chvíľu.

Rada by som tému udržateľnosti rozšírila medzi ľudí hlavne jednoduchou a nenásilnou formou. Nie je to také ťažké žiť udržateľnejšie, keď si uvedomíme pár princípov, hovorí Žužu Gálová, autorka knihy NE/UDRŽATEĽNÍ.

Téma udržateľnosti sa často skloňuje aj v odevnom priemysle. Ty sama venuješ fashion a lifestyle témam veľkú časť na svojom blogu a Instagrame. To, že sa tieto dve témy dajú skĺbiť, už vieme. Mňa by ale zaujímalo, ako je to v tvojom prípade.

Keďže mám módu rada a doslova sa v nej vyžívam, tak nové kúsky hľadám v sekáčoch. Tie milujem, i keď za poslednú dobu si myslím, že vo všeobecnosti nakupujem podstatne menej. Aj v sekáčoch sa snažím brať len tie kúsky, ktoré najviac využijem.

S priateľom veľa cestuješ, určitý čas ste žili aj v Austrálii. Prečo ste sa rozhodli zabývať sa práve tam? Čo vás tam najviac (pracovne alebo v súvislosti s témou udržateľnosti) ohúrilo?

Austrália nám učarovala. Na začiatku sme si hovorili, že pojdeme tak maximálne na rok. Vyskúšať si tam život. No postupne sme si náš pobyt začali predlžovať až sme ostali skoro 6 rokov. Austrália ponúka jedinečný životný štýl, od pracovných možností až po úžasný život pri pláži. Za nás to boli hlavne tie krásne pláže, ktoré má človek hneď pod nosom.

Spolu tvoríte veľmi kreatívny pár a stojíte za viacerými projektami. Jedným z nich je aj Lens Between Us. Vždy pracujete na projektoch spoločne? Ako sa u vás takéto projekty rodia?

Často robíme na projektoch spoločne, myslím si, že sa dobre dopĺňame. Baví nás to, čo robíme, veľa spolu kreujeme a vďaka tomu vznikajú nové projekty.

Predposledná otázka na záver. Ktorú knihu máš zo svojej knižnice najradšej a prečo?

Asi taká klasika ako je Malý princ od Saint-Exupéry. Je to knižka, ktorá rastie s tebou, respektíve ty rastieš s ňou a každý si tam nájde to svoje. Mne sa páči o to viac, že je ilustrovaná samotným autorom.

A posledná: ktorý eko tip z tvojej knižky je tvojmu srdcu najmilší?

Neviem, či by som ho nazvala najmilším, ale pre mňa asi najzaujímavejším tipom je ten o vymazávaní emailov. Kedysi som ani netušila, koľko energie môžu zabrať emaily v schránke a nejak neriešila, že ich treba pravidelne mazať. Všetky nepotrebné emaily stačí vymazať a už šetríme energiou 🙂 Koľko málo stačí k tomu, aby sme menili veci k lepšiemu.

Vďaka vašej podpore vyzbierala autorka dostatočnú sumu na vydanie knihy. Prvé kusy sa aktuálne tlačia a už čoskoro ich začneme rozosielať k vám domov. Ak knihu NE/UDRŽATEĽNÍ ešte nemáte, využite výhodný predpredaj a zakúpte si ju do 7. decembra na našom webe.