Super Slováci / Super Slovaks

50 krátkych príbehov o osobnostiach, ktoré formovali Slovensko od čias Svätopluka až po súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Kniha je dvojjazyčná a pestro ilustrovaná. Inšpiruje, vzdeláva a pripomína, na čo môžeme byť všetci právom hrdí.

Super Slováci / Kniha

Kniha

50 krátkych príbehov pre deti o osobnostiach, ktoré formovali Slovensko od čias Svätopluka až po súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Kniha je dvojjazyčná a pestro ilustrovaná. Inšpiruje, vzdeláva a vytvára priestor na diskusiu.
16,80 
Zobraziť viac
Super Slováci / E-book

E-book

E-book do každého vrecka :) E-book for everyone :)
11,00 
Zobraziť viac
Super Slováci / Karty

Karty

Skráťte si chvíle špeciálnou edíciou hry Čierny Peter. Spoznajte osobnosti Slovenska s kartovou hrou Zlatá Petra. Tá hravým spôsobom vzdeláva a nadväzuje na informácie z knihy a pracovného zošita Super Slováci.
10,00 
Zobraziť viac

Tento projekt bol úspešný aj vďaka vám. Spoločne sme na vydanie knihy vyzbierali 11 068 €.

SK: Skutočnú veľkosť krajiny nezmeriate v kilometroch, nevyvážite ju zlatom a ani ju nesčítate počtom mrakodrapov. O tom, či je krajina skutočne veľká, vypovedajú ľudia. Takí, ktorí si idú za svojím snom a prekonávajú predsudky. No a práve o nich sa dočítate v bilingválnej knihe Super Slováci / Super Slovaks. Rozpovie vám príbehy o 50-tich Slovákoch, ktorí formovali dejiny Slovenska. Niektorí z nich dokonca zmenili svet. Nájdete si medzi nimi svojho super Slováka alebo Slovenku aj vy?

ENG: The size of a country cannot be measured in miles alone. Neither can it be equated to the number of skyscrapers or calculated in gold. It is the people who matter. The kind of people who pursue their dreams, overcome obstacles and shatter prejudices. The bilingual book Super Slovaks / Super Slováci is about them. It tells the stories of 50 Slovaks who have changed Slovakia and by doing so shaped the world. Will you find your super Slovak among them?

O projekte

SK: História Slovenska je posiata príbehmi inšpiratívnych „Super Slovákov“. Ten najstarší siaha tisíc rokov do minulosti, do čias Veľkej Moravy, prvého slovanského štátu na svete, a do obdobia vlády múdreho kráľa Svätopluka. V knihe nájdete aj Slovákov, ktorí žijú v súčasnosti. Jednou takou hrdinkou je aj Zuzana Čaputová, ochrankyňa životného prostredia, z ktorej sa stala prvá prezidentka v dejinách Slovenska. Vďaka knihe Super Slováci spoznáte aj tvorivých Slovákov, vedcov a vedkyne, športovcov, herečky, hudobníkov, architektov alebo podnikateľov. Každý pozná legendu o Jánošíkovi, ale viete, ktorý Super Slovák zmenil chod druhej svetovej vojny? Alebo ktorý Super Slovák postavil prvý mrakodrap v Ázii? Viete, že jedna zo Super Sloveniek, o ktorých je v knihe reč, zmenila svet tým, že objavila kométu? A to vonkoncom nebola jediná Super Slovenka, ktorú zaujal vesmír.

Naše deti sa môžu stať kýmkoľvek budú chcieť. Pomôžu im v tom inšpiratívne vzory, ľudia z mäsa a kostí. Hrdinovia, o ktorých sa píše v tejto knihe si nevybrali dobu ani podmienky, do ktorých sa narodili. Niektorí sa museli popasovať s vojnou, iní zas s dravou svetovou konkurenciou. Každý z nich však s odvahou prekonával prekážky, ktoré im prišli do cesty. Práve preto sme napísali túto knihu. Chceme deťom ukázať, že po životné vzory nemusia chodiť ďaleko. A vám dospelým zas pripomenúť, že aj keď prežívame ťažšie chvíle, stále máme byť na čo hrdí.

About the project

ENG: The history of Slovakia is filled with inspiring stories of Super Slovaks. The oldest dates back to the era of Great Moravia and to the reign of the wise king Svätopluk. The book also brings stories of Slovaks living today. One of the heroes of modern Slovakia is Zuzana Čaputová, an environmental activist who became the first female president in the history of the country. This is your chance to get to known Slovak artists, scientists, actors, athletes, architects and entrepreneurs. Everyone knows Janosik, but do you know which Slovak changed the course of World War II? Which Super Slovak built the first skyscraper in Asia? Did you know what Slovak astronomer discovered a comet? And she was not the only one who set their eyes on the space beyond…

Super Slovaks / Super Slováci shows our children that they can become whatever they chose to be. These inspiring role models and real people, will help them to set their dreams free. The heroes and heroines presented in this book could not chose the era, nor the conditions that they were born into. Some had to face the reality of war, others fierce competition. All of them overcame whatever obstacles that came into their way with great courage. We wrote this book to show children that role models can be found at their doorstep, in their very own Slovak roots. For all of you adults, these people serve as a reminder that no matter how difficult the times we are living, we have a lot to be proud of.

SK: Knihu napísala Zuzana, Gabi a David. Sme traja svetobežníci, ktorých ku Slovensku viažu korene či vôľa prežiť tu svoj život. Ilustrácie sme zverili do šikovných rúk piatim ilustrátorom. Nataša Štefunková, Dávid Marcin, Klára Štefanovičová, Lucia Grejtáková a Masha Dombaeva knihu oživili svojím jedinečným štýlom.

Ilustrácie nájdete aj v pracovnom e-zošite, ktorý dopĺňa knihu. Pripravili sme ho spolu s Davidom, ktorý na British International School v Bratislave učí dejepis. Vďaka nemu si deti precvičia čítanie s porozumením a hravou formou si zopakujú, čo sa dozvedeli v knihe.

ENG: The book was written by Zana, Gabi and David, three explorers who lived or were born outside of Slovakia. They are connected by their love for Slovakia. The imagery was entrusted into the capable hand of five wonderful artists. Nataša Štefunková, Dávid Marcin, Klára Štefanovičová, Lucia Grejtáková and Masha Dombaeva, whom all bring these precious stories to life with their unique art.

Their illustrations also adorn an activity book + Ebook that complements the Super Slovaks / Super Slováci. It was crafted by David who has been teaching history at the British International School Bratislava. He poured over two decades of teaching know-how into fun activities and exercises that help children remember what they read in the book, and apply it to their life.

SK: No a počas voľných chvíľ si s deťmi môžete spoločne zahrať obľúbenú kartovú hru Čierny Peter. Nebudete však hľadať zápornú postavu, ale zlatú Petru Vlhovú.

ENG: Are you looking for wholesome ways to spend time with your loved ones? We added a positive twist to the classic card game Old Maid and created a special edition of the game that features Golden Petra, the phenomenal Slovak skiing champion Petra Vlhová.

Pre koho sú príbehy o Super Slovákoch určené?

SK: Príbehy o Super Slovákoch sú určené v prvom rade pre deti. Jednoduchý dvojjazyčný text sprevádzajú živé ilustrácie. Kniha však zaujme aj dospelých a preto je ideálna na spoločné inšpiratívne čítanie. Na konci každého príbehu čaká čitateľa otázka na zamyslenie. Práve tú môžete využiť na skutočne zaujímavé rozhovory s vašimi deťmi. Porozprávajte sa s nimi tom, čo pre nich, ale aj pre vás, znamená sloboda. Čo by ste robili, keby ste sa stali prezidentom alebo prezidentkou? Máte rovnaké obľúbené miesto na Slovensku? Zhodnete sa s vašimi deťmi na tom, či existuje život aj na iných planétach?

Who is the book Super Slovaks for?

ENG: The stories of Super Slovaks are for children, but also for adults. The simple bilingual text is accompanied by colorful illustrations. The book serves as reading material for parents to share with their children and the stories will inspire anyone, small or big, child or adult. Each story ends with a poignant question to encourage you to think and to inspire conversation between you and your nearest and dearest. Let’s talk about what freedom means. What would you do if you became the president? Do you share a favorite place in Slovakia? And what about life in the universe?

Koho nájdete v knihe?

SK: V knihe Super Slováci nájdete príbehy 50-tich Slovákov. Ale pozor! Nie všetkých možno označiť za inšpiratívnych či super. V knihe nájdete aj dvoch Slovákov, ktorí sa do dejín zapísali negatívne. Aj oni sú však súčasťou našej histórie. Každá minca má dve strany a necháme len na vás a na Vašich deťoch, aby ste sa sami rozhodli, kto je super Slovák a kto nie.

Who will find in the book?

ENG: The book presents the stories of 50 Slovaks. Although some might not be so inspiring or super. The book contains stories of two men who shaped Slovakia in not such positive ways. However, they too are a part of Slovak history. Every coin has two sided and it is up to you and your children to decide who is a super hero and who is not…

Čím je projekt Super Slováci výnimočný?

SK: Vzdeláva. Vďaka knihe Super Slováci sa dozviete o výnimočných Slovákoch, ktorí formovali naše dejiny od čias Svätopluka. Projekt tvorí niekoľko produktov, z ktorých každý má svoje osobitné poslanie.

  • 270-stranová dvojjazyčná kniha v pevnej väzbe približuje profily významných osobností, ktoré by mal poznať každý Slovák a Slovenka.
  • 136-stranový dvojjazyčný pracovný zošiť v digitálnej forme pracuje s informáciami v knihe a slúži ako doplnok na precvičenie si pamäte a čítanie s porozumením.
  • Karty Čierny Peter obsahujú ilustrované portréty Super Slovákov. Hraním si tak deti priraďujú mená k tváram a k jednotlivým odvetviam, v ktorých sa preslávili a tak si ich ľahšie uložia do pamäti.

Precvičíte si cudzí jazyk a čítanie s porozumením. Kniha a pracovný zošit sú navrhnuté tak, aby deťom, ale i vám, pomohli zdokonaliť svoje jazykové zručnosti hravou formou.

Podnecuje rozhovory medzi rodičmi a deťmi a otvára dvere do sveta fantázie i kritického myslenia. Na konci každého príbehu na vás čaká otázka na zamyslenie, vďaka ktorej so svojimi deťmi naštartujete zmysluplné rozhovory. Možno vás niektoré z ich odpovedí prekvapia a možno aj vy prekvapíte samých seba.

What makes the project unique?

ENG: The book educates playfully. You will learn about outstanding Slovaks who shaped Slovakia from the deep past to the modern present. The project consists of several products that perfectly complement each other.

  • 270-page hardcover book presents profiles of exceptional people that every Slovak and friend of Slovakia should know.
  • 136-page digital bilingual activity book builds on the book and allows your children to practice reading comprehension and to exercise their memory, as well as apply knowledge.
  • Card game Old Maid features the illustrated portraits of Super Slovaks. It guides children to connect names to faces and areas in which these Slovaks excelled in, making it easier to remember them and their roles in history.

Practice your Slovak. The book and the activity book are designed to enable you to practice your Slovak in a fun and playful way.

The project as a whole inspires conversation between parents and children, encourages to dream big and to think critically. Questions at the end of each story will offer food for thought and help you start a meaningful debate with your children. Let your children surprise you with their answers!

Ďakujeme za podporu

Okrem toho, že sme napísali knihu Super Slováci, vedieme neziskovú organizáciu Global Slovakia, ktorej cieľom je prezentovať Slovensko aj za hranicami našej krajiny. Myslíme si však, že každý jeden z nás by mal byť na svoju domovinu hrdý a šíriť jej dobré meno, či už u nás doma alebo v zahraničí. Veríme, že podporou projektu nám pomôžete dostať toto knižné dielo do mnohých rodín v mnohých krajinách, ale hlavne do rúk deťom, ktorým dodá odvahu snívať veľké sny.

Ďakujeme ♥

Thank you for supporting us

ENG: In addition to writing this book, we run Global Slovakia, a non-for-profit organization. Our goal is to promote Slovakia globally, but we also firmly believe that we should all be proud of our homeland and celebrate it at home and abroad. We hope that you will help us get this book into families across the world and into the hands of many children to help them dream big!

Thank you ♥

For english speaking readers: Here’s a short tutorial how to make a purchase.

 

Autori Global Slovakia

Global Slovakia
V pozadí neziskovej organizácie Global Slovakia stojí Zuzana Palovic, zakladateľka, a Gabriela Beregházyová, riaditeľka. Ich poslaním je zviditeľnoť Slovensko vo svete. David Keys žije na Slovensku od roku 2006 a učí dejepis na British International School Bratislava. Jeho mnohoročné pedagogické schopnosti sa spojili s tvorivým potenciálom Global Slovakia pri spolupráci na knižnom projekte Super Slovaks / Super Slováci. Behind Global Slovakia stand two women – Zuzana Palovic, the founder, and Gabriela Bereghazyova, the director. Its purpose is to make Slovakia visible on a global scale. David Keys lives in Slovakia since 2006. He teaches History at the British International School Bratislava. Many years of teaching experience merged with the creative drive of Global Slovakia have given birth to this unique production, the Super Slovaks / Super Slováci project!